Vrah profesorem | James Gordon Wolcott

5. srpna 1967, Georgetown, Texas. Profesor Gordon B. Wolcott ze Southwestern University, jeho manželka Elizabeth Wolcott a 17letá dcera Elizabeth byli nalazeni mrtví ve svém domě. Byli zastřeleni.

Gordon B. Wolcott byl nalezen v obývacím pokoji. Měl dvě střelné rány v oblasti hrudníku. Elizabeth st. byla nalezena zastřelena v ložnici v posteli s dvěma střelnými ranami na levé straně hlavy a Elizabeth ml. byla nalezena také ve své posteli s dvěma střelnými ranami v oblasti nad okem a v hrudi. Jako zázrakem jediná Elizabeth st. stále žila, ale při převozu do nemocnice zemřela na následky zranění. Všichni tři členové rodiny byli zastřeleni puškou ráže .22. Jediný kdo z rodiny přežil byl 15letý James Gordon Wolcott. A právě on byl za vraždu své rodiny zodpovědný.

Po vraždě se James Gordon Wolcott vydal ven, kde si okolo 4:30 ráno stopl auto. Cestujícím řekl, že jeho rodiče byli zastřeleni a nasměroval je k jeho domu.

Vražedná zbraň ráže .22, 1967

James Gordon Wolcott byl velmi dobrým studentem. Chodil na střední školu v Georgetown v Texasu. Byl dobrým hudebníkem, měl vysoké IQ, byl aktivistou za mír a také byl aktivní v metodistické práci s mládeží. Hned po zatčení se k vraždám přiznal. Policii řekl, že byl „unavený z matčina hlasitého žvýkání a špatného přízvuku své sestry“. Dále uvedl, že byl naštvaný na svého otce, kterému se nelíbily jeho odznaky proti válce ve Vietnamu a zakázal mu jet do Austinu na protiválečné mírové pochody. Podle soudních záznamů měl Wolcott pocit, jako by se jeho rodina spikla proti němu.

Vraždu Wolcott plánoval pravděpodobně asi týden dopředu. Motiv byl „nenávist k rodině“.

V době pohřbu rodiny Wolcott byl James ve vazbě, ale měl dovoleno se pohřbu účastnit. James Wolcott odmítl se slovy, že „pro všechny zúčastněné bude nejlepší, když se nezúčastní“.

O rok později (1968) byl James Gordon Wolcott prvním mladistvým, který byl souzený jako dospělý v texaském okresu Williamson. Psychiatrické vyšetření ukázalo, že Wolcott byl v době vraždy paranoidní a měl iluze o pronásledování. Později mu byla diagnostikována paranoidní schizofrenie, která se mu zhoršila jeho závislostí na lepidle na modely letadel.

Wolcott ale u soudu neprojevil žádnou lítost nad tím co udělal. Zaznělo také, že se Wolcott snažil spáchat sebevraždu. Vždy před tím šňupal lepidlo, aby si dodal odvahu a došlo k tomu i před vraždou jeho rodiny.

Velká černá sametová nástěnná krytina v pokoji Jamese, na které byla nakreslená tvář kostlivce

U soudu bylo doporučeno Jamese Wolcott umístit do psychiatrické léčebny, a tak byl Wolcott shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Při čtení verdiktu se Wolcott pousmál a po soudním procesu novinám sdělil, že ho rozhodnutí soudu velmi potěšilo.

Do roku 1974 byl Wolcott umístěn v psychiatrické nemocnici Rusk State Hospital. Z nemocnice byl propuštěný poté, co soud po 15 minutách rozhodl, že je nyní příčetný, ale už nemusel za vraždu stát před dalším soudem, protože byl pořád shledáván jako nepříčetný v době vražd. Wilson Nicar, hlavní psychiatrický sociální pracovník v nemocnici Rusk, popsal Wolcotta jako „spolehlivého, důvěryhodného a vysoce inteligentního jedince“. V roce 1974 se Wolcott zapsal na vysokou školu Stephen F. Austin University.

Do roku 2013 se o Jamesovi Wolcott nevědělo nic nového. Poté ale vyšel v novinách článek, že si změnil jméno na „James St. James“ a posledních 27 let byl profesorem psychologie na Millikin University v Illinois.

Tehdy 61letý Wolcott byl předsedou oddělení behaviorálních věd v Millikin. Když se tohle odhalení začalo objevovat v médiích, univerzita vydala prohlášení, ve kterém zaznělo, že „vzhledem k traumatickým zážitkům z dětství doktora Jamese bylo jeho úsilí znovu vybudovat život a získat úspěšnou profesionální kariéru pozoruhodné“.

Mnoho lidí se bouřilo a chtěli, aby byl Wolcott z postu profesora psychologie odvolán. Univerzita ale byla proti tomuto rozhodnutí a umožnila mu udržet si práci.

Co si o tomto případu myslíte? Schvalujete to? Myslíte, že vzdělání u zločinců je cesta k jejich nápravě?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *