Otrava cukrovím | Ronald O’Bryan a otrava Timothyho O’Bryan

Rodiče nás od dětství učili, že si nemáme brát sladkosti od cizích lidí. Možná právě proto, že by mohly být otrávené. Co když nám ale někdo z rodiny dá takové sladkosti?

Poslouchejte na:

Google PodcastsApple PodcastsSpotifyYouTubeAnchor

Přepis:

Ronald Clark O’Bryan žil se svou manželkou v Deer Park nedaleko Houstonu ve státě Texas. Povoláním byl optik. Pracoval pro jeden řetězec a se svou ženou měli dvě děti – syna Timothyho, který se narodil v roce 1966 a Elizabeth, která se narodila o tři roky později. Na Halloween v roce 1974 O’Bryan dohlížel na své děti, když společně šli koledovat do čtvrti poblíž jejich domu. Během koledování se k nim také připojil jejich soused Jim Bates se svým synem a taky pár známých z kostela. 

Jeden z domů, ke kterému přišli, měl zhaslá světla a zdálo se, že nikdo není doma. Děti neúnavně bušily na dveře, ale nikdo neotevíral. Byly netrpělivé, a tak se rozběhly k dalšímu domu, kde by mohly dostat nějaké sladkosti. Ronald zůstal chvíli sám, a když se připojil ke svým dětem a sousedům, přinesl s sebou i sladkosti. Jak se podle Ronalda ukázalo, v domě přece jenom někdo byl. Každému dítěti rozdal kyselý cukrový prášek Pixy Stix. Děti s rodiči pokračovali v koledování asi další dva bloky a poté se rozhodli, že hon za sladkostmi ukončí. 

Doma si Timothy všechny sladkosti vysypal ze svého kyblíku a měl dovoleno si dát ten večer jednu sladkost. Vybral si Pixy Stix, ale prášek byl v papírovém obalu zaseknutý – udělaly se v něm hrudky. Ronald Timothymu s bonbony pomohl, ale Timothy si stěžoval, že prášek chutná nějak podivně hořce. Ronald mu dal napít Kool-Aid, což je sladké pití, něco jako Tang, pokud si pamatujete, a také jsme se o tom bavili v epizodě o Jonestown. Timothy si po několika minutách začal stěžovat na bolesti břicha. Běžel do koupelny, kde začal nepřetržitě zvracet, měl křeče a plakal bolestí. Timothy v náručí svého otce omdlel. 

Tu noc se detektiv La Nier z místního policejního oddělení chystal domů. Halloween ten rok byl podivně klidný, pravděpodobně i kvůli nevydařenému počasí. Zrovna, když se La Nier chystal jít domů, zazvonil telefon se zprávou, že v nemocnici Southmore leží mrtvý osmiletý chlapec. Když La Nier dorazil na pohotovost nemocnice, viděl Timothyho ležet na lůžku s pěnou u úst. 

K případu úmrtí Timothyho byl zavolán prokurátor z Harris County Mike Hinton. Aby pořádně vyšetřil smrt chlapce, u kterého byla jasná otrava, zavolal si na pomoc doktora Josepha A. Jachimczyk. Z úst Timothyho byly cítit mandle, a tak doktor Jachimczyk bez váhání určil příčinu smrti jako otravu kyanidem, jak se potvrdilo i u pitvy. Timothy navíc zkonzumoval velké množství kyanidu – aspoň pro otravu dvou lidí. 

Bylo jasné, že někdo v okolí má za cíl otrávit děti. Policie neváhala a okamžitě začali objíždět domy, bušili na dveře až do ranních hodin, sbírali sladkosti a prosili rodiče, aby zkontrolovali své děti. Tohle pátrání a sbírání sladkostí odhalilo další 4 Pixy Stix, které byly naplněné kyanidem a naštěstí neotevřené. Navíc se všechny sladkosti obsahující kyanid našly u dětí, které byly ten den ve společnosti Timothyho. 

Policie se ptala O’Bryana, kde otrávené Pixy Stix vzal. Naložili ho do auta a O’Bryan je nasměroval ke zmíněnému domu. Tvrdil ale, že tvář toho člověka nikdy neviděl, a že pouze ze dveří vystrčil ruku se sladkostmi. To se policii moc nezdálo, ale i tak pátrání pokračovalo a zatkli muže jménem C.E. Malvin, který v tom domě žil. Zatkli ho v jeho práci přímo před kolegy. Ukázalo se ale, že muž měl alibi, protože tu noc zrovna pracoval na letišti.

Soused Jim Bates dokázal poskytnout důležité svědectví. Vypověděl, že když s dětmi přistoupili k domu na 4112 Donerail, sledoval své děti z povzdálí a potvrdil, že dveře toho domu nikdo neotevřel. Ronald O’Bryan zůstal pozadu a poté se k nim připojil se sladkostmi Pixy Stix. Navíc údajně O’Bryan napsal píseň o Ježíšovi a o Timothym v nebi. Prokurátor Hinton věděl, že se děje něco podivného. 

Když prokurátor Hinton jeden den učil na policejní akademii v Pasadeně, přišli za ním detektivové. Zjistili, že Ronald nedávno uzavřel životní pojistku na obě své děti. Jednalo se o 10 000 dolarů na dítě v lednu toho roku a pak dalších 20 000 dolarů na každý měsíc před Halloweenem. Vyšetřovatelé už věděli, že Ronald má dluhy přes 100 000 dolarů. Dále zjistili, že volal své pojišťovně, aby se ptal na vyplacení pojistky hned v 9 hodin ráno po smrti svého syna. Věděli, že Ronald O’Bryan má prsty v smrti svého syna.

Po povolení k prohlídce domu O’Bryanových byly nalezeny nůžky s plastovými zbytky. Zrovna podobné těm, které byly nalezeny na bonbónech s kyanidem. O’Bryan byl zatčen a vzat k výslechu. Proti O’Bryanovi se začaly hromadit důkazy – údajně chodil do komunitní vysoké školy, kde se svého učitele často ptal, jaký druh jedu je smrtelnější a také se ptal konkrétně na kyanid. 

Další svědek, kterým byl pracovník z chemické společnosti, vypověděl, že jeden den k němu přišel muž oblečený podobně jako lékař a ptal se po kyanidu. Odešel ale v momentě, kdy mu chemik sdělil, že si musí koupit určité množství a popis oblečení tohoto muže odpovídalo popisu pracovní uniformy O’Bryana.

O’Bryan přistoupil k soudu s prosbou o nevinnost. Jeho obhajoba byla obviňování nějaké šíleného jedince, který chtěl využít Halloween k otravě dětí. Rodina, přátelé a sousedé ale začali proti O’Bryanovi svědčit. Švagrová a švagr O’Bryana vypověděli, že v den Timothyho pohřbu mluvil o použití peněz z Timothyho pojistky na dlouhou dovolenou a nákup dalších věcí. Stejně tak jeho žena odmítla tvrzení, že si Timothy vybral Pixy Stix, otec ho ve skutečnosti donutil, aby si vybral Stix.

3. Června 1975 porotě trvalo 46 minut k obvinění O’Bryana. Byl obviněn ze 4 pokusů o vraždu a obvinění z vraždy. Porotě trvalo 71 minut, než ho odsoudila k smrti elektrickým proudem.[15] Krátce poté, co byl odsouzen, jeho žena požádala o rozvod. Později se znovu vdala a její nový manžel adoptoval její dceru Elizabeth

Ronald O’Bryan totiž ohrozil život nejen svého syna, ale dalších lidí. Jedním z těchto lidí byla 11letá Whitney Parker, sousedovic syn Marc Bates, záchanář David Malone, který chtěl poskytnout Timothymu dýchání z úst do úst, ale byl lékaři upozorněn, že Timothy může mít v ústech stále dost kyanidu na to, aby se Malone také otrávil. 

Ronald Clark O’Bryan byl odsouzen k trestu smrti. O’Bryan se snažil odvolat, ale všechny jeho žádosti byly zamítnuty. Podle bývalého kaplana Ministerstva spravedlnosti neměl O’Bryan ve vězení přátelé a spoluvězni jím opovrhovali. Vězni také údajně požádali o uspořádání hromadné demonstrace, aby vyjádřili svou nenávist k O’Bryanovi. 

První datum pro vykonání trestu smrti bylo stanoveno na 8. Srpna 1980, ale jeho právník požádal o odklad popravy. Druhé datum pak mělo být 25. Května 1982, které ale bylo také úspěšně odloženo. Soud naplánoval třetí datum popravy na Halloween, tedy 31. Října 1982, tedy na Timothyho výročí vraždy a soudce dokonce nabídnul O’Bryanovi, že ho sám osobně doprovodí k popravě. Mělo to být vůbec poprvé, kdy by v Texasu byl proveden trest smrti injekcí. I tohle datum bylo odloženo, a to na 31. Března 1984, aby O’Bryan získal šanci na odvolání a nový proces, ale i v tomto případě právník žádal o odložení, protože trest smrti injekcí byl podle něj krutý a neobvyklý. 28. března federální soudce žádost zamítl. 31. března 1984, krátce po půlnoci, byl O’Bryan popraven smrtící injekcí v Huntsville Unit.[40] Ve svém závěrečném prohlášení O’Bryan trval na své nevině a uvedl, že cítil, že trest smrti byl „špatný“. Dodal: „…odpouštím všem – a myslím tím všechny – těm, kteří se podíleli na mé smrti. Bůh vám všem žehnej a kéž jsou vždy vaše nejlepší Boží požehnání.“

Před vězením v Hunstville, kde O’Bryan vykonal trest smrti, se sešlo asi 300 lidí křičící “Koledu nebo něco vyvedu” a házeli bonbony na demonstranty, kteří byli proti trestu smrti. 

Timothy je pohřben na hřbitově Forest Park Lawndale v Houstonu.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *