Polské Mlčení jehňátek?: Vražda Katarzyny Zowada

Katarzyna Zowada byla pohřešovaná od 12. listopadu 1998. Chladného rána 6., někde psáno 7., ledna 1999 námořník a operátor remorkéru šel zkontrolovat lodní šroub, do kterého se něco zamotalo. Věc byla bledé barvy, měla pytlovitý tvar a neskutečně zapáchala. Později si muž všiml lidského ucha. Dnes se podíváme na kratší, přesto zajímavý případ vraždy z Polska připomínající film Mlčení jehňátek.

Upozornění:

Obsah nemusí být vhodný pro slabší povahy či mladší posluchače / čtenáře.

Poslouchejte na:

Google PodcastsApple PodcastsSpotifyYouTubeAnchor

Přepis:

Katarzyna Zowada byla 23letá studentka religionistiky na Jagellonské univerzitě v polském Krakově. Než se dostala právě k religionistice, studovala psychologii, poté přešla na historii a o něco později se usadila na náboženských studiích. Katarzyna měla diagnostikovanou depresi a v minulosti se pokusila o sebevraždu, proto chodila na psychiatrické vyšetření v Krakově. Žila s matkou, na přednáškách ve škole a ve svém volném čase byla většinou sama, jelikož neměla moc kamarádů. 

The Murder of Katarzyna Zowada – Exploring The Evidence
Katarzyna Zowada

12. listopadu 1998 měla Katarzyna naplánovanou schůzku se svou matkou v psychiatrické nemocnici, kam měla jít na vyšetření. Na tuto schůzku se ale nedostavila. Její matka začala mít strach, hlavně kvůli psychickému stavu své dcery a faktu, že se již jednou pokusila o sebevraždu. Vše nahlásila na policii a Katarzyna byla prohlášena za pohřešovanou.

the cruel murder of Katarzyna Zowada: biggest murder case of poland
Loď, na které se našly pozůstatky Katarzyny

O dva měsíce později, a to 6., někde psáno 7., ledna 1999 Miroslaw M., námořník a operátor remorkéru našel podivný předmět zamotaný do lodního šroubu. Předmět měl bledou barvu a zapáchal. Až po důkladném prozkoumání si Miroslaw M. všiml lidského ucha. Po zavolání policie byl předmět odvezen do laboratoře, kde se potvrdilo, že se jedná o pozůstatky pohřešované Katarzyny Zowada. Kůže byla od těla úhledně uříznutá na stehnech a krku, řez sahal až k levému uchu. Obličej, paže a bradavky na kůži chyběly. Od pravého prsu po levé rameno vedl šikmý šev. Podle koronera byly pozůstatky ve vodě 2-3 týdny.

O týden později, 14. ledna 1999, se v řece našla ještě pravá noha Katarzyny. Z těla dívky se dohromady našla jen pravá noha, kůže a pár kusů oblečení – rifle a flanelová košile. Další části těla Katarzyny se ale nenašly.

Ukázalo se, že z kůže byl vyroben oblek, který vrah pravděpodobně i nosil. V této době nebylo zřejmé, zda Katarzyna byla stažena z kůže zaživa, nebo jestli došlo napřed k vraždě. Některé zdroje ale říkají, že byla umučena. Právě kvůli tomuto se spekulovalo, zdali se nejedná o kopírování Buffalo Billa z Mlčení jehňátek. Policie také poukázala na fakt, že tato vražda může být pouze jedna ze série. 

31. května 1999 kolem 13:00 krakovská policie obdržela telefonát. Postarší muž policii sdělil, že se v jeho domě v malé vesnici nedaleko Krakova stala vražda, a že vrahem je jeho vnuk. Ve sklepě domu se našlo tělo pověšené ze stropu hlavou dolů. Obětí byl 50tiletý muž, jehož hlava byla sťata, která se později našla před domem, a kůže z hlavy a obličeje byly sešité dohromady jako maska. Vrahem byl ruský imigrant Wladimir W. a obětí byl jeho otec Witalij W. 

Během výslechu se Wladimir W. přiznal, že masku ušitou z obličeje a kůže jeho otce nosil po domě celý den společně s oblečením jeho otce a před svým dědečkem předstíral, že je právě Witalij. Motiv vraždy byla údajně nenávist vůči otci, když podvedl svou manželku a nechal všechno v Rusku, aby odešel do Polska se synem za novým životem. 

Je pravděpodobné, že Wladimir W. znal Katarzynu. Chodili spolu na stejnou univerzitu a dokonce i na stejný obor, jediný rozdíl byl v jejich nástupu na univerzitu  – Wladimir W. nastoupil v roce 1992 a Katarzyna o rok později, Wladimir W. po jednom roce studia ze školy odešel, ale je možné, že se na kampuse potkali. Policie podezřívala Wladimira W., neměli ale žádný důkaz a k vraždě Katarzyny se nepřiznal. Byl odsouzen k 25letům vězení v Rusku.

Další vyšetřování odhalilo, že Katarzyna nechodila do školy již dva týdny před jejím zmizením a údajně zmizela během těchto absencí ve škole, hned po hodině totiž měla jít na již zmíněnou schůzku se svou matkou. Je tedy možné, že Katarzyna měla tajný vztah. Mělo se jednat o muže, kterého Katarzyna potkala na akci, kde si lidé navzájem prodávali CDéčka nebo kazety. Tento muž měl ale alibi a vyšetřování se nikam nepohnulo.

Případ se několikrát otevřel. Během let policie došla k závěru, že vrah použil ostrý předmět ke zranění oběti v oblasti krku, podpaží a rozkroku, aby oběti způsobil obrovskou bolest. V roce 2014 zástupce FBI pro Evropu určil psychologický profil vraha vzhledem k zjevným sadistickým tendencím. V roce 2016 bylo potvrzeno, že Katarzyna byla před smrtí umučena a vrah byl pravděpodobně zkušený v bojovém umění. 

O rok později, v roce 2017, po získání nových důkazů, policie zadržela 52letého muže jménem Robert J. Při prohledání jeho bytu se ve vaně našla krev a údajně o vraždě měl psát i ve svém deníku. V hledáčku policie byl již v roce 1999.

Psychologický profil vytvořený zástupcem FBI v roce 2014 seděl právě na Roberta J. Muž byl zkušený a trénovaný v oblasti bojového umění. Navíc oběť znal, navštěvoval Katarzynin hrob a měl také minulost s obtěžováním žen. Kdysi pracoval v pitevní laboratoři, když byl v armádě, kde zacházel s lidskými těly. Také pracoval v zoologickém institutu v Krakově, kde se naučil, jak stahovat zvířata z kůže a taky byl znám týráním zvířat. Byl propuštěn hned po prvním dni na této pozici, jelikož zabil všechny králíky v institutu. Nebyl schopen tento čin vysvětlit. 

Byl zatčen na základě dopisu jeho kamaráda. Obsah dopisu ale není veřejnosti dostupný a je součástí vyšetřovacího tajemství. Byl obviněn z brutálně kruté vraždy Katarzyny Zowada.

Soud souhlasil s prodloužením vazby do 6. září 2018, mezitím co policie sbírala další důkazy. V prosinci si Robert J. stěžoval na obtěžování ze strany ostatních vězňů ve vazbě. 

V roce 2019 byl Robert J. stále ve vazbě. Výsledek soudu či celého případu není veřejnosti známý, a to hlavně kvůli polským právům, které nedovolují zveřejňovat všechny detaily. 

 

, ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *