Zmizelá Tara Calico: Dívka z polaroidu?

Od zmizení Tary Calico uběhlo již 32 let a případ stále nebyl oficiálně vyřešen. Deset měsíců po jejím zmizení se ale na Floridě objevila záhadná polaroidová fotka, která by možná mohla pomoct ve vyšetřování. 

Poslouchejte na:

Google PodcastsApple PodcastsSpotifyYouTubeAnchor

Přepis:

Tara Calico se narodila 28. února 1969 v Novém Mexiku. Byla dobrodruh a trávila hodně času zkoumáním světa okolo sebe společně s jejími sourozenci Michelle a Chrisem. Rodiče Patty a David se během jejího dětství rozvedli, Tara ale zůstala s matkou. Později se její matka znovu vdala a přestěhovala se do města Belen v Novém Mexiku.

Tara Calico - Disappeared
Tara Calico

Mezi spolužáky byla Tara velmi oblíbená a popsali ji jako atletickou, vysoce inteligentní a hodnou. Obdivovali ji jak spolužáci, tak učitelé. Byla velmi zodpovědná a měla velký smysl pro pořádek. Kamarádka Tary, Melinda Esquibel, ji popsala jako „kamarádku všech“.

Po střední škole se Tara rozhodla jít na vysokou školu studovat psychologii na University of New Mexico. Shodou náhod se Melinda Esquibel hlásila na stejnou univerzitu a trávily tak spolu hodně času. V té době začala Tara chodit s bývalým spolužákem ze střední školy Jackem Cole. Často spolu mluvili o cestování po Státech, navíc byla Tara vášnivá cyklistka a ráda trávila svůj čas v přírodě.

DEN ZMIZENÍ

V úterý 20. září 1988 v 9:00 byla 19tiletá Tara Calico nachystaná jít na svou obvyklou projížďku na kole ve městě Belen v Novém Mexiku. Její trasa byla  podél státní silnce č. 47. Na projížďku ji někdy doprovázela její matka Patty, ta ale později přestala. Údajně měla pocit, že ji stalkuje nějaký řidič. Ještě než Tara odešla z domu, řekla své matce asi okolo 9:15, aby pro ni šla, kdyby se do poledne nevrátila. Ve 12:30 měla totiž naplánovaný tenis se svým přítelem a 15:30 měla přednášku na univerzitě. Tara opustila dům v  9:30 na kole její matky. Kolo bylo neonově růžové barvy značky Pink Huffy a také mělo žluté brzdy a kola.  

HUFFY "FANCY DANCER" girls bike 1980s vintage preowned, RARE - $399.99 |  PicClick
Kolo Pink Huffy, ilustrační

Okolo 11:30 byla Tara viděna na kole, jak jede na sever směrem k jejímu domu okolo dvou rančů.  Přibližně v 11:45  jeli tři muži na jih v druhém pruhu silnice. Všimli si něčeho zvláštního – těsně za Tarou jela bílá dodávka. Tara autu ale nevěnovala pozornost, měla totiž na uších sluchátka. Druhý řidič, který viděl Taru a dodávku za ní, si všimnul, že v dodávce je více osob. Z této projížďky se Tara nikdy nevrátila a tohle byl poslední moment, kdy byla viděna.

Ve 12:05 se matka Tary vydala pro svou dceru, jak ji Tara požádala. Objela obě strany silnice č. 47, Tara ale nikde nebyla. Ze strachu matka zavolala do blízké nemocnice, aby si ověřila, zda se Taře něco nestalo. V nemocnici ale o Taře nevěděli. Později matka Tary volala na policejní stanici a začalo pátrání.  

VYŠETŘOVÁNÍ

21. září, tedy hned druhý den, policie našla stopy po gumách kola na východní straně silnice č. 47, což bylo blízko k místu, kde byla Tara viděna naposledy. Stopy vedly k odpočívadlu, kde v hlíně byly stopy po pneumatikách a taky olejová skvrna. Odtud vedly další stopy, které zavedly policii k místu, kde našli rozbitou kazetu, kterou Tara poslouchala, sklo z přední strany walkmana Tary a plechovky od piva. Mezi 21. a 23. zářím policie posílila jednotky při hledání okolo silnice č. 47. V sobotu 24. září policie našla zbytky rozbitého walkmana, a to při vstupu do kempu Johna F. Kennedy na úpatí hor Manzano. Tato oblast je neobydlená a nachází se asi 32 kilometrů od prvního nálezu. Šerif zapojil do pátrání i vrtulníky, aby prohledali hory a řeky v této oblasti. Nálezy ale byly nulové, proto se 27. září tato posila odvolala.  

New Mexico State Road 47 - Wikipedia
Státní silnice č. 47, Nové Mexiko

Policie si pak povolala 7 svědků, kteří viděli Taru v den jejího zmizení. Pět svědků tvrdilo, že vidělo bílou dodávku. Do vyšetřování se zahrnuly další možné důkazy, jako například nalezená láhev na pití, neurovnaná hlína podél silnice č. 47, spojitost s případem zmizení  ze září 1985 a tři muže, kteří pili pivo vzadu na pick-upu krátce po zmizení Tary. Alibi těchto tří mužů ale bylo, že oni pili Budweiser a plechovky nalezené u kazety Tary byly Milwaukee.  

25. října, šerif Lawrence Romero zveřejnil, že jejich podezřelí jsou dva muži v bílé dodávce. Řidič byl popsán ve věku 35 – 45 let, běloch s rezavými vlasy, asi 175 – 182 cm vysoký. Dodávka byla podle popisu bílý pick-up Ford z roku 1950 nebo 1960, navíc poznávací značka měla začínat WBY nebo WBZ a končila číslem 6. Policie obdržela několik telefonátů a udělala nespočet výslechů, nikdo ale nebyl zatčen, a tak byl případ odložen. 

NM - NM - Tara Calico, 19, Belen, 20 Sept 1988 | Page 9
Pátrání po Fordu 1953-1955

POLAROIDOVÉ FOTKY

Deset měsíců po zmizení Tary, tedy 15. června 1989, přichází naděje. Nejmenovaná žena našla polaroidovou fotku na jednom parkovišti v Port St Joe na Floridě zrovna na místě, kde parkovala bílá dodávka značky Toyota bez zadních oken. Žena, která fotku našla, řekla, že dodávku řídil muž s knírkem okolo 30 let. Muž ale nebyl nikdy identifikován.

Byla kontaktována společnost Polaroid, u které se potvrdilo, že fotka musela být pořízena až po květnu 1989, jelikož film použitý na fotce nebyl dříve ve výrobě. Na fotce jsou dvě osoby – dospívající dívka a malý chlapec. Oba jsou svázaní a mají přelepená ústa lepicí páskou. Navíc vedle dívky leží knížka „My Sweet Audrina“ od V.C. Andrewse, což matka Tary později potvrdila jako jednu z jejích oblíbených knížek.

První polaroidová fotka, červen 1989

V červenci se fotka dostala do jednoho TV pořadu, díky kterému byli kontaktováni rodiče jak Tary Calico, tak i chlapce jménem Michael Henley, který zmizel v Novém Mexiku v roce 1988 a údajně byl na fotce také. Matka Tary tvrdila, že na fotce je Tara. Fotka byla poslána na expertízu několika úřadům. Scotland Yard potvrdili, že na snímku na 85% Tara Calico a Michael Henley jsou, Národní laboratoř Los Alamos s tímto tvrzením ale nesouhlasila a FBI nepřišlo s žádným oficiálním vyjádřením nebo závěrem.

Faktem je, že dívka na fotce má trochu jiné rysy, než Tara. Obočí dívky na polaroidové fotce je rovné a nízké a nosní kost je na úrovni očí. Tara Calico má ale obočí nad okem jemně zaoblený tvar a nosní kost je nad úrovní očí.

Srovnání rysů dívky na polaroid. fotce a Tary

Nakonec se ukázalo, že na Michael Henley na fotce není a pravděpodobně to nebyla ani Tara. O rok později, v roce 1990, se našly ostatky Michaela Henleyho v Zuni Mountains, což bylo asi 11 km od místa, kde v době zmizení jeho rodina kempovala. U Michaela Henleyho se nejednalo o únos ani vraždu. Pravděpodobně se ztratil a zemřel na vyčerpání.

Během následujících let se objevily další polaroidové fotky. První fotka se našla na stavbě v Montecito v Kalifornii. Fotka je rozmazaná, ale jde poznat obličej dívky. Ústa má opět přelepená lepicí páskou, navíc je za dívkou vidět světle modrá látka s proužky, která byla v dodávce i v případě první fotky z Floridy. Navíc fotka byla opět vyvolána později, a to v červnu 1989. 

Druhá polaroid. fotka

Poslední fotka je experty považována spíš jako nějaká forma vtípku. Fotka ukazuje dívku a muže ve vlaku Amtrak, dívce není pořádně vidět do obličeje kvůli brýlím a poloze hlavy. Je vidět, že dívka je uvolněná a kolem nohou a rukou má bílou látku či toaletní papír jako náznak svázání. I tato fotka byla vyvolána až v roce 1990.

Poslední polaroid. fotka

Matka Tary věří, že na první fotce je její dcera. Policie tento názor ale nesdílí. Věří spíš tomu, že byla v den zmizení zavražděna, čemuž napovídá i svědectví muže jménem Henry Brown.  

SVĚDECTVÍ HENRYHO BROWN

Podle spisů si totiž Henry Brown na smrtelné posteli vyžádal policistu Franka Methola. Henry Brown se přiznal, že kdysi chodil ven s problémovými teenagery, mezi kterými byl i Lawrence Romero mladší, syn tehdejšího šerifa Lawrence Romera st. Lawrence Romero ml. se zapletl do drog a navíc měl zájem o Taru. Ta ale chodila s chlapcem jménem Jeff Abeyta, který také prodával drogy. Tohle jméno se ale neshoduje se jménem zmíněným na začátku.

Brown šel prý tenkrát na večírek k Romerovi ml., kde byli i jeho kamarádi. Část tohoto večírku také obsahovala zmínění se o tom, jak Romero ml. a jeho kamarádi srazili Taru dodávkou, pak ji znásilnili a nakonec zabili, protože jim vyhrožovala, že vše nahlásí. Po vraždě tělo schovali do blízkého keře, a když začalo vyšetřování, pro tělo se vrátili a hodili ho napřed do provizorního hrobu a poté do rybníka. Nebylo ale specifikováno do jakého. Kola se zbavili hozením na vrakoviště. V roce 2013 s tímto svědectvím přišel další muž jménem Donald Dutcher.

Celé vyšetřování má ale několik problémů. Zaprvé, v případu figuroval šerifův syn. Sám šerif byl také v případu později zapojen. Údajně totiž našel dopis s přiznáním svého syna o vraždě a důkazu se zbavil. Druhým problémem byl Rene Rivera, zástupce šerifa a později šerif, který nepatřil mezi oblíbené ani férové lidi. V roce 2008 Rivera řekl, že dostal informaci, že dva teenageři Taru omylem srazili dodávkou, zpanikařili a poté ji zabili. Rivera navíc znal jména těchto dvou chlapců, ale nikoho nemohl zatknout, protože chybělo tělo. A bohužel bez těla není vražda. Rivera ani nezveřejnil důkazy, které ho k tomuto závěru vedly. Otec Tary uvedl, že šerif tento závěr neměl s nikým sdílet, pokud není ochoten nikoho zatknout, a že k odsouzení by stačily i silné nepřímé důkazy.

DALŠÍ POLAROIDOVÉ FOTKY?

Missing Archives | Missing Person Investigator | Thomas Lauth
Fotka odeslaná na policejní stanici

Dvacet let po zmizení Tary se objevily další fotky. 10. června a 10. srpna 2009 šéf policejního oddělení Port St Joe, David Barnes, dostal dvě obálky z Albuquerque v Novém Mexiku. První obálka obsahovala fotku chlapce s nakreslenou páskou přes ústa. Druhá obálka obsahovala neupravenou fotku toho stejného chlapce. 12. srpna 2009, redakce novin „The Star“ v Port St Joe obdržela dalšího obálku s fotkou. Tentokrát byl na fotce jiný chlapec ale ústa chlapce zamalované ještě víc. Dopis přišel opět z Albuquerque v Novém Mexiku. Policie pátrala, zdali tyto fotky mají něco společného s případem Tary, nic se ale nenašlo.  

S policií se spojila i kartářka, která tvrdila, že měla sen, že tělo Tary je pohřbené v Kalifornii poté, co Tara utekla z domu. Zmínila se i o tom, že potkala nějakou dívku ve strip clubu, která tvrdila, že je Tara. Tohle ale nebyla pravda.  

Od roku 1988 byl případ několikrát otevřen a uzavřen. Mnoho lidí si navíc myslí, že polaroidové fotky jsou jen vtip a nejde o nic vážného, a už vůbec ne o Taru Calico. V roce 2019 FBI vyhlásila odměnu 20 000 za vyřešení případu, nebo aspoň za nějaké vodítko. I když se nabízelo možné a nejvíc pravděpodobné rozluštění, případ Tary Calico nebyl nikdy oficiálně vyřešen.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *